Firma ABS oferuje szeroką gamę rozwiązań chroniących przed upadkiem z wysokości. Są to zarówno punkty kotwiczenia, systemy asekuracji poziomej i pionowej, jak i inne prostsze rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo ludzi pracujących na wysokości.
– Wszystkie produkty opracowane przez ABS Safety są testowane w Niemczech przez Instytut testujący DEKRA. Dodatkowo w naszej siedzibie prowadzimy własne testy obciążeniowe przy użyciu młota spadowego. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.
– Słupki punktów kotwiczących wykonane są z plastycznej, odkształcalnej stali szlachetnej. W razie upadku słupek zegnie się i zredukuje powstające siły dźwigni do minimum.
– Oznaczenia na naszych produktach są zawsze wodoodporne i zawierają numer seryjny. Ułatwia to montowanie i prowadzenie dokumentacji.
– Poprzez zaproponowanie wielu różnych opcji montażu oraz płyt podstawowych, mocowanie produktów może się odbywać na praktycznie każdej powierzchni.
– Zamiast na galwanizowanej stali nasze produkty opieramy głównie o stal szlachetną (V2A). Na specjalne życzenie wybrane elementy mogą być również wyprodukowane ze stali V4A.
Systemy ochrony przed upadkiem z wysokości (systemy asekuracji)
Zadaniem systemów asekuracji jest ochrona pracowników przed upadkiem z wysokości. Odbywa się to najczęściej przez wyhamowanie upadku lub przeciwdziałanie rozpoczęciu spadania.
Wyróżniamy cztery podstawowe typy rozwiązań chroniących przed upadkiem:
W podstawowej konfiguracji wszystkie systemy ochrony przed upadkiem z wysokości służą jedynie ochronie przed upadkiem i wymagają aby w miejscu instalacji pracownik mógł swobodnie się poruszać wzdłuż systemu. Istnieje możliwość wykonania systemów umożliwiających również pracę i poruszanie się z użyciem systemu, wymagają one mocniejszych i gęściej umieszczonych punktów kotwiczenia.
SYSTEMY POZIOME | SYSTEMY PIONOWE | PUNKTY KOTWICZENIA |
---|---|---|
Mogą być montowane na powierzchniach pionowych, nachylonych pod różnym kątem jak i poziomych. Należy pamiętać, że same punkty nie zapewniają tzw. ciągłości asekuracji. | Zabezpieczają najczęściej pionową drogę dojścia do stanowiska pracy: czyli drabinę i jej odmiany. | Zabezpieczają pracownika podczas poruszania się po płaskich powierzchniach – maksymalne nachylenie poziomego systemu może wynosić 15 stopni. |
Zgodność prawna
Systemy asekuracji są środkami ochrony indywidualnej zgodnie z dyrektywą 89/686/EWG.
– Systemy asekuracji poziomej opisuje norma PN-EN 795 C.
– Systemy asekuracji pionowej opisuje norma PN-EN 353 część 1 i 2 (Część 1 została wycofana w 2010r. Zastępuje ją nowa norma 353:2015 część 1)
– Słupki asekuracyjne opisuje norma PN-EN 795 A,B,D
Należy pamiętać że słupki asekuracyjne na stałe wbudowywane w konstrukcję budynku, nie są środkami ochrony indywidualnej i nie podlegają pod dyrektywę 89/686/EWG, co za tym idzie nie muszą być oznaczane znakiem CE.